niedziela, 7 września 2014

Pokrzywa dobra na wszystko

Pamiętasz szampon pokrzywowy? Tai zielony, bardzo tani w niepozornej butelce polskiej produkcji? Jeśli nie to zapytaj swoich rodziców o ten szampon pokrzywowy. Może się okazać, że Twój ojciec właśnie tego rodzaju kosmetyków używał, zanim dopadła nas moda na szampony przeciwłupieżowe, odżywcze i inne.

Pokrzywa ma wiele działań zbawiennych dla naszych włosów. Dla przykładu odżywia włosy, doskonale myje i powstrzymuje przed nadmiernym natłuszczaniem. To tylko jedna z właściwości pokrzywy, zioła, które odstawiliśmy do lamusa na rzecz chemii do włosów, która wysusza i rujnuje włosy do tego stopnia, że musisz kupować odżywki.

Pokrzywa to nie tylko szampony. Można ją także zaparzyć jako wywar - taki sam wywar jak z zioła herbaty sprowadzanej do Polski z Indii. Tak, Twoja herbata to też wywar. Własności wywaru z pokrzywy są nie do ocenienie. Wypicie dziennie szklanki wywaru powoduje, że siwe włosy ustępują i ciemnieją. Jak sobie o tym pomyślę, to moi dziadkowie rzeczywiści siwili jakoś wolniej (w późniejszym wieku) niż mój ojciec, czy moje pokolenie. Czyżby zbawienne działanie wywaru z pokrzywy im w tym pomagało?


Idźmy dalej. Za młodego chłopaka pokrzywę wykorzystywaliśmy do gonienia dziewcząt i smagania ich po nogach. Z uwagi na te małe włoski kontakt pokrzywy z delikatną skórą kończył się malutkimi bąbelkami, które po jakimś czasie samoistnie ustępują.

Zabawa zabawą. W rodzinie miałem takiego zielarza, który raz do roku w samych majtkach zanurzał się w polanę pokrzywy. Twierdził, że oczyszcza to organizm. Odtruwa ciało i bardzo wspomaga krążenie. Pamiętasz aby Twoja babcia albo dziadek narzekali na żylaki? No właśnie. Ci, którzy żyli bliżej natury nie mieli takich problemów. Zbawienne działanie pokrzywy eliminowało ten problem.

Jeszcze rzecz najważniejsza. Można z pokrzywy ugotować zupę.

Składniki:
  • ok. 1 l liści młodych pokrzyw
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 l chudego naturalnego rosołu z kurczaka lub wywaru z włoszczyzny
  • 2-3 łyżki masła
  • kilka łyżek śmietany 36%
  • sól, świeżo zmielony biały pieprz, estragon, gałka muszkatułowa
Przygotowanie:
Liście pokrzyw myjemy i gotujemy z czosnkiem w małej ilości wody. Odcedzamy. Drobno kroimy - ale nie jest to mus. Usuwamy zgrubiałe twarde części. Sparzone liście pokrzywy podduszamy na maśle, dodajemy do wrzącego rosołu i chwilę gotujemy. Jeśli nie kroiłeś na początku to należy zblenderować. Doprawiamy solą, pieprzem, estragonem, gałką muszkatołową i śmietaną.

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz